image

Refreshing Flavored Vitamin Water – DIY


Don’t waste money buying flavored waters when you can make your own, healthier, cheaper, flavored vitamin water. A flavored vitamin-infused water from a bodega/convenience store costs about $2 and up (Some even at $4-$6). You get a 12-20 oz. bottle, typically. This means that you are paying $12/gallon or more. Here are some flavored vitamin…

image

Make Your Own Fabric Softener


This is easy, quick, and far cheaper than buying fabric softener in a store. You probably already have the ingredients at home. Simply mix 2 cups vinegar with 1 tsp. scented oil in a recycled plastic bottle. Shake. Use as you normally use fabric softener. It works because vinegar cuts the soap. The scented oil…

image

Kids Can Cook- Easy Breakfast Idea


This is one of the easiest things you can teach kids to make on their own, plus it involves minimal clean-up. Now, I’m not claiming this is the healthiest breakfast you can offer, but it’s not terrible and mixes things up a bit. You will need: A toaster & microwave Whole grain frozen waffles Heat…